Slovník pojmov

1+0

Označenie pre jednostrannú, poväčšine čiernobielu potlač tlačoviny. Keďže sa použije na tlač z jednej strany len jedna farba (čierna) a z druhej strany sa tlačiť nebude, v polygrafii označíme takúto farebnosť tlačoviny 1+0.

Ak tlačíme príslušnú tlačovinu ofsetom, môžme použiť akúkoľvek farbu, nemusí to byť len čierna. Používajú sa najmä PANTONE farby a využitie je pri hlavičkových papieroch, kde je hlavička a ostatné údaje firmy len v jednej farbe, alebo pri letákoch či vnútrach kníh.

1+1

Označenie pre obojstrannú, poväčšine čiernobielu potlač tlačoviny. Keďže sa použije na tlač z jednej a aj z druhej strany len jedna farba (čierna), v polygrafii označíme takúto farebnosť tlačoviny 1+1.

Ak tlačíme príslušnú tlačovinu ofsetom, môžme použiť akúkoľvek farbu, nemusí to byť len čierna. Používajú sa najmä PANTONE farby a využitie je pri hlavičkových papieroch, kde je hlavička a ostatné údaje firmy len v jednej farbe, alebo pri letákoch či vnútrach kníh.

4+0

Označenie pre jednostrannú farebnú tlač. Keďže sa použijú na tlač z jednej strany všetky 4 farby (viď nižšie: CMYK) a z druhej strany sa tlačiť nebude, v polygrafii označíme takúto farebnosť tlačoviny 4+0.

4+4

Označenie pre obojstrannú farebnú tlač. Keďže sa použijú na tlač z jednej a z druhej strany všetky 4 farby (viď nižšie: CMYK), v polygrafii označíme takúto farebnosť tlačoviny 4+4.

4+1

Označenie pre kombináciu farebnej tlači z jednej strany a čiernobielu tlač z druhej strany. Keďže sa použijú na tlač z jednej strany všetky 4 farby (viď nižšie: CMYK) a z druhej strany len jedna farba, v polygrafii označíme takúto farebnosť tlačoviny 4+0.

Bigovanie

na skladanie vytlačených hárkov vysokej gramáže papiera na požadovaný rozmer je potrebné v mieste ohybu vylisovať bigu (ryhu), aby papier pri ohýbaní nepraskal. Využitie pri kartičkách alebo pozvánkach, ktoré treba ohnúť. Kvalitná biga je dôležitá najmä preto, aby sa používaním papier v mieste ohybu neroztrhol a aby nepraskla tlačová farba prípadne toner

CMYK

je to skratka pre tlačové farby, tonery alebo atramenty Cyan (azúrová), Magenta (purpurová), Yellow (žltá) a blacK (čierna), ktorých sútlačou vzniká farebný obraz

Formáty papiera

A4 (297x210mm), A3 (420x297mm), SRA3 (450x320mm), A2 (594x420mm), SRA2 (640x450mm), 3xA4 (297x630mm), 4xA4 (297x840mm), 5xA4 (297x1050mm), 3xA3 (420x891mm), 4xA3 (420x1188mm)

PDF

printable document format - formát dokumentu určený na tlač. Je vhodný na prenášanie medzi počítačmi a minimalizuje problémy s typmi písma a rôznymi štýlmi a vrstvami. V PDF formáte by sa mali nosiť dokumenty do tlačiarni

Plotrovanie

rezanie samolepiek alebo nažehľovacích materiálov na požadovaný tvar

Perforácia

pravidelné pozdĺžne dierovanie alebo presekávanie papiera, ktoré slúži na presné odtrhnutie požadovanej časti papiera. Využitie pri šekoch alebo odtrhávacích kupónoch a lístkoch

Razenie (ražba)

Razenie textu alebo grafiky cez fóliu na rôzne druhy materiálu. Raziť sa dá zlatou, striebornou, červenou, modrou, zelenou, čiernou, holografickou a inými ďalšími fóliami, preto je aj odvodený ľudový názov tohto procesu - zlatenie. Zlatiť vieme na koženku, kožu, papier alebo hrubý kartón. Požadovaná grafika sa prenáša na materiál pomocou štočkovej formy, ktorá sa nahreje a pomocou fólie pod tlakom sa prenesie na materiál. Využitie je rôzne, od zlatenia obalov kníh s rôznymi grafickými prvkami, cez svadobné oznámenia alebo na diplomové práce.

Ražba môže byť aj reliéfna, teda bez fólie, vtedy hovoríme o tzv. slepotlači. Využitie pri svadobných oznámeniach, vizitkách alebo pozvánkach.

Rezanie

rezanie tlačoviny na požadovaný rozmer

Skladanie (falcovanie)

skladanie vytlačených hárkov nízkej gramáže papiera na požadovaný rozmer. Využitie pri letákoch napríklad formátu A4 (297x210mm) na dva lomy, čím vznikne tzv. skladačka a výsledný formát letáku po skladaní bude DL (210x100mm). Falcovanie je tiež skladanie hárku papiera nižšej gramáže, ale tento výraz sa skôr používa pri skladaní veľkých tlačových hárkov na výsledný formát knihy. Napríklad formát SRA3 (450x320mm) sa jedným vodorovným a jedným zvislým lomom sfalcuje na formát A5.

Spadavka

grafika, ktorá zachádza (spadá) za formát tlačoviny a je dôležitá kvôli nepresnosti pri orezávaní. Zvyčajne je potrebná 2 mm z každej strany a treba ju označiť príslušnými orezovými značkami.

Väzba V-1

viazanie skobami určené najmä na brožúry do 80 strán

Väzba V-2

lepená väzba určená najmä na knihy

Väzba V-8a

tvrdá väzba určená najmä na hodnotnejšie knihy, kde sú jednotlivé zložky šité knižnou niťou

Výsek

vysekávanie požadovaného tvaru tlačoviny pomocou výsekovej formy

Znášanie

ukladanie sfalcovaných potlačených hárkov papiera na seba v určenom poradí, aby sme vytvorili knižný blok, ktorý bude následne pripravený na viazanie. Využitie pri knihách alebo tlačivách, ktoré sú lepené do bloku.

Kde nás nájdete:

Garmond Nitra, ul. Fraňa Mojtu 10, 949 01 Nitra do dvora medzi občerstvením HamiPapi (žltá budova) a starým kostolom

možnosť parkovania vo dvore - prosíme zavolať na telefónne čísla, keď budete stáť pred rampou, ktorú Vám následne otvoríme

037 6503 542 - kníhviazačstvo a digitálna tlač

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Opatrenia ohľadom nákazy COVID-19 tu:

Copyright © 2020 Tlačiareň Garmond Nitra - diplomovky, oznámenia, fotokalendáre, tlač, kníhviazačstvo. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.